Καταστροφικές πλημμύρες στις Άλπεις την Παρασκευή 2 και το Σάββατο 3 Οκτωβρίου 2020
Σύνταξη άρθρου: Σ. Ντάφης, Κ. Λαγουβάρδος
ΕΑΑ – Πεντέλη, Σάββατο 3 Οκτωβρίου 2020, 17:30
Για δεύτερη φορά σε διάστημα ενός μήνα η Νοτιοανατολική Γαλλία πλήττεται από καταρρακτώδεις βροχοπτώσεις, αυτή τη φορά λόγω της κακοκαιρίας "Alex" όπως ονοματίστηκε από την Γαλλική Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία. Ο πίνακας δείχνει τα μεγαλύτερα ημερήσια ύψη υετού που καταγράφηκαν την Παρασκευή 2 Οκτωβρίου 2020 και από τις τιμές του γίνεται εύκολα αντιληπτή η επιρροή της έντονης ορογραφίας των Άλπεων: σε ορεινές περιοχές καταγράφηκαν έως και 500 mm ημερησίως που αντιστοιχούν σε φυσιολογικά ύψη βροχής 4-5 μηνών, ενώ στα παραθαλάσσια οι βροχοπτώσεις ήταν πολύ πιο ασθενείς (πχ. Νίκαια, Κάννες < 45 mm).
Ακόμη και αν οι ραγδαίες βροχοπτώσεις εντοπίστηκαν στις ορεινές περιοχές των Άλπεων, πολλοί χείμαρροι σε χαμηλά υψόμετρα υπερχείλισαν προκαλώντας καταστροφές σε εκατοντάδες κτίρια, γέφυρες και δρόμους. Συνολικά 20 άνθρωποι αγνοούνται στις Γαλλικές Άλπεις, 17 άνθρωποι στις Ιταλικές Άλπεις, και 1 άνθρωπος έχει χάσει τη ζωή του μέχρι το απόγευμα του Σαββάτου 03/10. Οι εικόνες απου ακολουθούν είναι ενδεικτικές των καταστροφικών πλημμυρών στις Άλπεις αλλά αναδεικνύουν για πολλοστή φορά την έλλειψη σωστού οικιστικού σχεδιασμού σε όχθες χειμάρρων και ποταμών.
καλημερα απο νεο ηρακλειο. 23,6 τωρα με υγρασια στο 82% ενω το πρωι ηταν 93! παρνηθα στα 1230 27,2 05/10 11 το πρωι!απιστευτα πραγματα.η θερμη εισβολη σημερα ειναι στην κορυφωση της με 24 στα 850. η κρητη εχει εκτεταμενα 33-34αρια περαν του οτι ακομα και τη νυχτα δεν επεσε κατω απο 30! ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΗΤΑ. δεξια αριστερα γραφουν ολοι για το υπεροχο καλοκαιρι που περασαμε. να μου λειπει το βυσσινο. καυσωνας απο μεσα μαιου αθλιες θερμοκρασιες αρχες οκτωβριου. βεβαια δεν ειναι πρωτογνωρα ακομα και τελη οκτωβρη τα 3οαρια + αλλα οταν μας εχει παει μαμιωντας απο μεσα μαιου , μιλαμε για κανονικο καλοκαιρι πλεον 5 μηνων στην ελλαδα και με βαση την εμμονη της κυκλοφοριας πολυ πιθανον μετα τια 10/10 να εχουμε νεα θερμη εισβολη μικροτερης εντασης...
αρκετη ζεστη για την εποχη αλλα και αυξημενη υγρασια σημερα σε ολη σχεδον την χωρα......συννεφια ανευ σημασιας κατα περιοδους στην Αττικη.....ιδιος κατα βαση ο καιρος και αυριο......
Comment